Türk Telekom Online İşlemler
TT Mobil İletişim Hizmetleri A.Ş.
Ücretsiz
Gözat
TL Ikonu TL Yükle Online İşlemler

Türk Telekomun yeni gençlik markası Selfy’den maksimum özgürlük tanıyan servis.

Nedir ?

Avatar, Selfy’den maksimum özgürlük tanıyan bir servis.

Şimdi Selfy’liler, Avatar ile cep telefonlarının ekranındaki operatör ismi alanını kişiselleştirebiliyorlar!

Evet, yanlış duymadın! Tam 15 karaktere kadar o an ne istersen onu yazabilirsin. Üstelik tamamen ücretsiz!

Böylece günde onlarca kez cep telefonlarının ekranlarına bakarken her defasında sevdiğin birinin ismini, anlamlı bulduğun bir sözü, tuttuğun takımı ya da canın ne isterse onu görebilirsin.

Avatar'ı kullanmak için simkartının 4.5G uyumlu olması gerektiğini hatırlatalım Hala 4.5G uyumlu simkartın yoksa, seni en yakın Türk Telekom mağazasına bekliyoruz.

Hemen AVATAR'ı kullanmak istiyorum!

Hemen servisi kullanmak için öncelikle Selfy’li olman gerek. 

Selfy’li değilsen, hemen SELFY yazıp 4545’e SMS göndererek kayıt olabilirsin.

Selfy’liysen seni böyle alalım ☺ 

Şimdi AVATAR veya DEGISTIR yazıp bir boşluk bırak, istediğini yaz ve 4545'e SMS gönder! Örneğin ; AVATAR MELEK yaz 4545’e gönder veya  DEGISTIR MELEK yaz 4545’e gönder.Ardından gelecek SMS’e onay verdikten sonra; Avatar değişikliğinin yapıldığını bildiren bilgilendirme mesajını bekle. Mesajın geldi mi? O zaman geriye son bir adım kalıyor. Telefonunu kapatıp, yeniden açmak! Onu da yaptıysan; Abrakadabra, AVATAR başarıyla tanımlandı!

Daha?
 • Daha öncede söylediğimiz gibi; Avatar’dan yalnızca Türk Telekom gençlik kulübü olan Selfy’ye üyeysen yararlanabilirsin. 7-25 yaş arası Türk Telekom faturalı veya faturasız bireysel mobil hat kullanıyorsan ve hala Selfy üyesi değilsen, SELFY yazıp 4545’e SMS göndererek kayıt olabilirsin.
 • Data hatları, kurumsal hatlar ve GPO hatları Avatar’dan faydalanamazlar. İstisna olarak GPO’lu olup Türk Telekom mobil sim kartı kullanan müşteriler Selfy üyesiyse Avatar servisinden faydalanabilir.
 • Avatar’ı kullanabilmek için SMS gönderdiğin hatta ait simkartının 4.5G uyumlu USIM olması gerek. 4.5G uyumlu simkart kullanıcısı olmayan Selfy’liler en yakın Türk Telekom mağazasına gelerek sim kartlarını, 4.5G uyumlu sim kart ile değiştirebilirler.
 • Avatar’ı kullanabilmek için kullandığın cep telefonunun 4.5G uyumlu olması zorunluluğu bulunmuyor, 4.5G uyumlu sim kart yeterli .
 • Data hatları ve kurumsal hatlar Avatar’dan yararlanamıyor.
 • Data hatları, kurumsal hatlar ve GPO hatları Avatar’dan faydalanamazlar. İstisna olarak GPO’lu olup Türk Telekom mobil sim kartı kullanan müşteriler Selfy üyesiyse Avatar servisinden faydalanabilir.

Kullanım Koşulları Neler?

 • Avatar kullanımı Selfy’lilere ücretsiz.
 • Operatör ismi alanında yapılacak değişiklik için kullanılacak Avatar’ın uzunluğu 15 karakter ile sınırlı. Seçeceğin Avatar içerisinde boşluk bırakmak istersen, her boşluk 1 karakter sayılır.
 • Avatar için tek bir numara üzerinden iletilebileceğin günlük talep sayısı 30 adet ile sınırlı. Yani bir günde tam 30 kere değiştirme hakkın var! her değiştirmek istediğin son adımda telefonu kapatıp açmayı unutma!
 • Avatar kullanımının bir süresi yok. Yeni bir Avatar talebi iletene ya da mevcut Avatar’ını iptal edene kadar cep telefonu ekranının operatör ismi alanında belirlediğin metni görmeye devam edersin.

Nasıl Kullanırım?

 • AVATAR ya da DEGİSTİR yazdıktan sonra bir boşluk bırakıp, operatör ismi alanında görmek istediğini yazıp 4545’e SMS atarak Avatar kayıt taleplerini iletebilirsin. Bu işlemin ardından gelecek SMS’de belirtilen Avatar’ın doğruluğunu kontrol edip, onaylaman halinde ONAY AVATAR yazarak gelen mesajı cevaplaman gerekiyor. Bu işlemlerin ardından “Türk Telekom” başlığından gelen ve Avatar değişikliğinin yapıldığını bildiren bilgilendirme mesajını bekle ve hemen ardından telefonu tamamen kapatıp aç. Burası biraz önemli: Uçak modu değil, kapatıp açman gerekecek. Tamam mıyız?

  Avatar’ın başarıyla tanımlandı! 

 • Avatar talebinde bulunup, gelen onay SMS’ini 24 saat cevaplamadıysan, bunu saymıyoruz; seni bir daha bekliyoruz. Yani, Avatar talebini tekrar iletmen gerekecek. 

Nasıl İptal Ederim?

 • Avatar’ını iptal etmek istersen IPTAL AVATAR ya da IPTAL DEGISTIR yazarak 4545’e SMS gönderebilirsin. Bu işlemin ardından gelen onay iptal SMS’ini aldıktan sonra telefonunu kapatıp açman halinde, operator ismi alanı varsayılan ayar olan “Turk Telekom” olarak güncellenir.
 • Avatar’a SMS yolu ile ya da müşteri hizmetleri aracılığı ile kayıt, iptal ve değişiklik talebinde bulunabilirsin. Kayıt yaptırılacak farklı kanallar için koşullarda değişiklik yok, aynen geçerli.

Diğer Bilgiler:

Bunları da bilmende fayda var:

 • Operatör ismi alanında yapılacak değişikliklerden talep sahibi kullanıcı sorumludur. Kullanıcıların cep telefonu ekranlarında yapacakları değişiklikler kullanıcının kişisel sorumluluk alanına girmekte ve  kamuya açık olmayan bu alanda yapılacak içerik değişikliklerin (yazı, söylem vb.), Avatar’ı sunan operatör açısından bağlayıcılığı bulunmamakta olup söz konusu içeriklerle ilgili olarak hukuki ve cezai tüm sorumluluk kullanıcıya aittir.
 • Kullanıcı tarafından seçilecek Avatar talepleri; operatör ismi karışıklığını engellemek ve hukuki çerçeve kapsamında kontrole tabi tutulmaktadır. Uygun bulunmayan Avatar’lar üzerinden operatör ismi alanında yapılacak değişiklik gerçekleştirilememektedir.
 • TT Mobil İletişim Hizmetleri A.Ş. servis ücretinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
 • TT Mobil İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanan mobil telekomünikasyon hizmetleri bundan sonra Türk Telekom® markası altında devam edecektir.
Avatar ile ilgili en çok merak edilenler?

Avatar nedir?
Avatar, dünyada ilk defa kullanıcılarına operatör isim alanında dilediklerini yazabilme olanağı sunan bir hizmettir.

Avatar'dan nasıl faydalanabilirim?
Telefonun mesaj kısmına AVATAR boşluk “sen ne yazmasını istiyorsan” yazıp 4545’e SMS atman yeterli.

Canım ne isterse yazabilirim?
En fazla 15 karakterde gönlünden geçeni yazabilirsin.

Avatar' ımı yazıp gönderiyorum ama hata mesajı alıyorum, neden?
Yazmış olduğun avatar, sözcükler arası boşluklar da dahil olmak üzere, 15 karakter sınırını geçmiş olabilir. Bir daha dene bence

Hem büyük harf hem küçük harf kullanabilir miyim?
Yazmasını istediğin yaznın tamamı operatör isim alanında büyük harfle gözükecek.

Yazıp gönderdikten sonra anında değişecek mi? Bir şey yapmam gerekiyor mu?
Yazdığın avatar uygunluk kontrolünden geçtiğinde bir onay mesajı alacaksın. Onay işlemini tamamladığına dair gelen bilgilendirme mesajından sonra telefonu kapatıp açtığında avatarın değişecek.

Avatar onaylama işlemini nasıl yapacağım?
Sana göndereceğimiz onay mesajını “ONAY AVATAR” yazarak cevaplaman yeterli.

Avatarı nasıl iptal ederim? İptal ettikten sonra orada ne yazacak?
Avatarını iptal etmek için “IPTAL AVATAR” yazarak 4545’e SMS gönderebilirsin. Avatarını iptal ettiğinde operatör ekranında tekrar operatörünün adı yazacak.

İstediğim uzunlukta yazamıyor muyum?
Telefonlarda operatör alanı kısmının 15 karaktere kadar desteklemesi sebebi ile ne yazık ki bu kısıtı koymak zorunda kaldık

Avatar ücretsiz mi?
Fırsatlar dünyasında ücret olur mu hiç? Tabi ki ücretsiz. 

Hem faturalı hem faturasız hatlar faydalanabilir mi?
Evet faturalı ve faturasız mobil Selfy’liler yaralanabilir.

Hizmetten faydalanmak herhangi taahhütname istiyor mu?
Hayır, Avatar servisinden yararlanmak için taahhüt vermen gerekmiyor.

Avatarın süresi ne? Yenilemek gerekiyor mu?
Servis süresizdir, yeni bir Avatar talebi iletilene ya da mevcut Avatar iptal edilene kadar operatör alanında istediğin Avatar yazmaya devam eder.

Operatör adını/avatarımı istediğim zaman değiştirebiliyor muyum? Hangi sıklıkla değiştirebilirim, limit var mı?
Evet istediğin kadar ücretsiz olarak değiştirebilirsin. 1 gün içerisinde tek bir numaradan maksimum 30 defa avatar değişiklik talebinde bulunabilirsin.

Avatarı kullanabilmek için yaş sınırı var mı? Selfy üyesi olmak gerekiyor mu? İleride Tüm Türk Telekom müşterileri faydalanabilecek mi?
Avatar Servisi’nden yararlanabilmek için Selfy’li olman gerekiyor. Bu fırsattan sadece Selfy’liler yararlanabiliyor

Yasak olan kelimlere var mı? İstediğimi yazabilir miyim? Varsa yasak kelimeler neler?
Avatar Servisi kapsamında Selfy’lilere maksimum özgürlük sunduğumuz için; yalnızca regülatif olarak operatör ismi karışıklığını engelleme ve hukuki çerçeve kapsamında kullanımı uygun olmayan belli başlı yasaklı kelimeler mevcut. E olsun o kadar. 

Dünya'da operatör isminin değiştirilebilmesine imkan veren başka Bir operatör var mı?
Hayır yok, dünyada ilk kez bir operatör resmi olarak müşterilerine bu hakkı sunuyor.

Avatar kısmına sakıncalı bir içerik girildiğinde ve sosyal medyada paylaşıldığında yasal sorumluluk kime ait olacak? Türk Telekom olarak bir hazırlığınız var mı?
Avatar Servisi, kullanıcıların kendi isteklerine göre şekillenebilen ve operatör alanında yazılanların kullanıcının kendi sorumluluğunda olduğu bir servistir. Dolayısı ile operatör alanına yazılan yazıların, gerek sosyal medyada gerek başka mecralarda yazılmasından farklı bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Tartışmaya sebebiyet verecek olan kullanıcının, Avatar’ını kendi kişisel hesaplarından/mecralarından paylaşması; nasıl ki bu mecralardan yazılacak yazılar/resimler vb. kullanıcının sorumluluğundaysa yine bu kullanıcının sorumluluğundadır. Cep telefonu ekranı kişisel bir alan olduğu için, burada kullanıcılara ek bir sosyal/kamusal mecra sağlanmamaktadır.

Avatar talebinde bulundum ama, hala sol üst köşede “TÜRK TELEKOM” yazıyor, neden olabilir?
Onay verdikten sonra telefonunu kapatıp açmayı unutmuş olabilirsin. Bi’ kapatıp tekrar aç istersen. 

SİZE NASIL
YARDIMCI OLABİLİRİZ?
Selfy'den merhaba! Sana en uygun içerikleri sunabilmemiz için seçimini yapabilirsin.
Türk Telekom Mobil Hatlıyım. Türk Telekom Mobil Hatlı Değilim.
Lütfen cihazınızı dik konuma getiriniz